ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ МЕДСЕСТРИНСТВА
СЛУЖБИ ЕКСТРЕНОЇ (ШВИДКОЇ) МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ
ОКУ «Чернівецький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» - один з наймолодших лікувальних закладів Буковини. Рішення про його створення було прийнято сесією Чернівецької обласної Ради 25 грудня 2012 року. Центр був створений на базі Чернівецької міської станції швидкої медичної допомоги і є її правонаступником, а отже, отримав у спадок більш ніж сторічну історію служби швидкої медичної допомоги м. Чернівці.
Почала своє існування служба екстреної (швидкої) медичної допомоги в 1904 році при Чернівецькому добровільному протипожежному корпусі і іменувалась « Чернівецьке добровільне товариство». Безперечно, в ті часи мова про професійних фельдшерів або медсестер не велась. Але дійсними членами товариства були не тільки лікарі, а й чоловіки, старше вісімнадцяти років, які прослухали курс лекцій з питань надання невідкладної допомоги і успішно здали іспит.
Після зміни влади на Буковині було утворене нове товариство служби швидкої медичної допомоги краю – «Salvare» (« Порятунок»). Мета товариства досягалась створенням рятувальної станції з виїзними каретами та відкриттям постів пунктів, на яких чергували лікар і середній медпрацівник. Дійсні члени товариства, в тому числі фельдшери, згідно службових інструкцій, зобов’язані були відвідувати необхідні курси підвищення професійної кваліфікації та проходити практику при лікарнях.
Після приєднання Буковини до Радянської України товариство отримало назву служби швидкої медичної допомоги, на його засадах створена міська станція, яка проіснувала до червня 1941 року і відновила свою діяльність в 1944 році, після звільнення нашого краю від німецьких військ. Населення Чернівців та прилеглих сіл обслуговувалось однією лікарською бригадою, а до штату установи входила тільки одна медична сестра.
Поступово, з розбудовою країни, збільшувалась кількість бригад ШМД. Так в 1958 році працювало чотири бригади, в тому числі одна фельдшерська, а в 1964 році – сім,в тому числі одна фельдшерська. Не дивлячись, на зростання кількості бригад тільки три лікарські бригади були укомплектовані середніми медичними працівникам. В 1968 році комплектація виїзних бригад середніми медичними працівниками становить 95 %. В 1969 році організовується лабораторія і до штату вводяться посади лаборанти.
В 1970 році вводиться посада старшого фельдшера. Збільшується і штат середніх медпрацівників.
В 1972 році вводиться в дію окрема диспетчерська, укомплектована фельдшерами (медсестрами)- диспетчерами.
Бурхливий розвиток служби припадає на вісімдесяті роки. Збільшується кількість спеціалізованих бригад. Організовується протишокова бригада до складу якої входять два фельдшери, що пройшли курси анестезіології і реанімації. В різні роки в цій бригаді працювали Постолатій М. Г., Шова В. Г., Тулюлюк Б. М., Майкан О. П., Генцарюк В. М., Цибух В. Д., Кучер Є. П., Молдован Н. С. та інші.
В 1980 році на зміну старшому фельдшеру вводиться посада головного фельдшера.
Паралельно, в 1982 році при Чернівецькій ОПЛ організована психіатрична бригада, яка в 1999році ввійшла до складу міської станції ШМД. Утворюються відділення і пункти ШМД при ЦРЛ.
Окрема сторінка в історії, фельдшерів і медсестер закладу, це участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вісімнадцять середніх медпрацівників з травня по листопад 1986 року працювали в зоні радіоактивного забруднення Чорнобильського і Іванківського районів Київської області. Не шкодуючи свого життя і здоров’я, побували в цій зоні двічі Бабійчук І. Г., Воєвідко Я. І., Івасюк В. В., Марфуткіна Н. А., Майкан О. П., Ткачук І. М. На жаль, багато хто з них відійшов у вічність.
На момент розпаду Радянського Союзу (1991 рік) в закладі працювало 129 середніх медпрацівників, реорганізації (2012 рік) – 119 чоловік.
Головними (старшими) фельдшерами міської станції ШМД працювали Личак І., Бабійчук І. Г., Тулюлюк Б. М., Скрипничук О. І., Воєвідко Я. І., Крамаренко О. Є.
З 2008 році бригади установи і відділень ШМД при ЦРЛ неодноразово приймали активну участь у Всеукраїнських чемпіонатах бригад ШМД з міжнародною участю. Ця традиція має продовження і в Центрі. Так, на V Всеукраїнському чемпіонаті бригад ШМД, команда до складу якої входили фельдшери Урсуляк В. В. і Назарій М. І., стала переможцем конкурсу «Свято» і в загальному заліку ввійшла в десятку найкращих. Високий рівень підготовки фельдшерів бригади був високо оцінений головним суддею змагань Гудимою А. А., який запросив Урсуляка В. В. прийняти участь в наступному чемпіонаті вже в якості помічника судді.
- Назад
- Вперёд >>