Службі "швидкої" Чернівецької області – 120 років
У Чернівцях її було створено однією із перших в Україні, одразу після Києва й Одеси.Історія служби "швидкої медичної допомоги" в області розпочалася із станції ШМД Чернівців. Оскільки тепер вона складає одне ціле зі "швидкою" області, утворивши Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, виходить, понад столітній вік є спільним надбанням служби.
Готуючись до 100-ліття Чернівецької станції ШМД, її тодішній головний лікар, на жаль, уже покійний Отто Іванович Гелей зацікавився історією служби. Разом із відомим чернівецьким архіваріусом Марією Никирсою вони уклали збірку про становлення і розвиток служби "швидкої медичної допомоги" на теренах Буковини, уривки з якої пропонуємо Вашій увазі.
За часом створення служба "швидкої медичної допомоги" Чернівців займає третє місце в Україні. Раніше від неї були відкриті лише станції "швидкої медичної допомоги" Києва (1902 р.) та Одеси (1903 р.). Однак ці міста перебували у складі Росії, тому їхня "швидка" була створена на зразок аналогічних служб Москви та Санкт-Петербурга. Чернівці ж у той час належали до Австро-Угорщини, тому служба "швидкої медичної допомоги" тут розвивалася за європейською моделлю, тобто, під патронатом протипожежного департаменту міста. В окремих країнах Європи і США ця модель, коли у складі виїзних бригад із надзичайних ситуацій працюють поліцейські й парамедики, збереглася донині. Це – прообраз відомої служби "911".
Протягом свого існування чернівецька "швидка" кілька разів змінювала свою назву. У 1904 р. вона називалася "Чернівецьке добровільне рятункове товариство", з 1918 по 1930 рр. – "Рятункова поготівля", з 1930 по 1940 рр. – "Salvare" ("Порятунок"). У радянський період вона мала назву Інститут швидкої медичної допомоги, а згодом – Чернівецька станція швидкої медичної допомоги.
Крім назви, змінювалося місце дислокації станції. При створенні служби вона розміщувалася у самому центрі Чернівців на вул. Д. Бежана, 8 (теперішня вулиця К. Цеткін, двір і приміщення колишньої фабрики художніх виробів). Це було зумовлено необхідністю наближення служби до Чернівецького протипожеженого корпусу, вежа якого містлася на ратуші міста. На вежі постійно чергував пожежник. У 30-х роках станцію "швидкої" перенесли на вул. Бранков’яну, 2б (нинішня вул. І. Франка, 2). Наступні місця її розташування – вул. Руська, 17, з 1946 р. – Радянська площа, 4 (нині – площа Соборна), у 1986-1989 рр. – вул. Дзержинського, 2 (теперішня вул. Садова), а з 1989 р. станція переселилася до новобудови на вул. Мусоргського, 8, де міститься дотепер.
- Назад
- Вперёд >>