Демографічна ситуація на території Чернівецької області
Демографічна ситуація в Чернівецькій області за останні роки суттєво покращилась. Знизилися темпи скорочування чисельності населення за рахунок зниження показників смертності та росту показників народжуваності.
Показник природного приросту у Чернівецькій області вперше став 2012 році позитивним (+0,1‰), у 2014 році – +0,3, у 2013р.(-0,7‰,).
Станом на 01.07.2014 року чисельність постійного населення в області складає 908409 чоловік, в тому числі: доросле населення - 7193осіб, підлітки - 33952 осіб, діти - осіб. При цьому кількість сільського населення зменшилася на 928 осіб, або на 0,17 %, а кількість міського населення, навпаки, збільшилась на 1995 осіб, або на 0,5%.
Розподіл населення за місцем проживання залишається досить стабільним протягом всіх останніх років. Питома вага сільського населення на 01.07.2014 року складала 57,9%, а міського – 42,1%.
Статева структура всього населення області стабільна - в ній переважають жінки – 53,1% від усього населення, а чоловіків – 46,9%.
Перевага чоловічої статі зберігається в області лише до 34 років, а далі переважають жінки, особливо у віці 70 років і старші (у 2 рази).
Перевага жінок по відношенню до чоловіків притаманна як Україні, так і майже по всім країнам світу. Причини статевої різниці пояснюються ще і соціальними факторами, а саме: умовами праці чоловіків, які зайняті переважно в галузях з високим ризиком травм і втрати здоров’я , а також дуже великою поширеністю шкідливих звичок – курінням і надмірним вживанням алкоголю, які збільшують і захворюваність, і травматизм.
Основним показником старіння населення є коефіцієнт старіння «згори», який визначає частку осіб, старших за 60 років, у всьому населенні.
Особи старші працездатного віку в Чернівецькій області становлять 19,0 % від загальної кількості населення.
Через вищезазначену ситуацію демографічне навантаження на осіб працездатного віку є несприятливим.
За класифікацією ООН ми маємо демографічно старе населення, яке рахується таким, коли відсоток осіб старших 65 років перевищує 7%. У Чернівецькій області цей відсоток складає 13,9% (в Україні – 16%).
За останні три роки ситуація з народжуваністю в області стабілізувалася. Збільшився показник народжуваності- 12,5‰ (2013 р.-12,2‰, 2012 р.- 12,2‰). Однією із основних складових природнього руху населення є смертність. За останні роки показник смертності поступово зменшується. З 13,0‰ в 2013 році до 12,5‰ в 2014 році. В Україні показник смертності (2013р.) становив – 15,6‰. Смертність дітей віком до 1 року є одним із найчутливіших індикаторів ступеня соціально-економічного розвитку суспільства, що акумулює в собі рівень освіти і культури, стан навколишнього середовища, ефективність профілактичних заходів, рівень доступності і якості медичної допомоги, розподіл соціальних і матеріальних благ у суспільстві. Динаміка рівня смертності дітей у віці до 1 року за 1991-2014 рр. свідчить про значні коливання даного показника. Максимальні значення показника смертності немовлят спостерігалися у 1991-1995 рр., коли ці показники сягали відповідно – 15,27‰, 13,57‰, з 1997 по 2003 рік відмічалось її зниження з 11,99‰ до 10,77‰, а в 2006 році смертність зросла до 13,52‰. З 2007 по 2009 роки прослідковується стабільне зниження цього показника. Протягом 2013-2014 рр. відбувся незначний ріст показника малюкової смертності з 8,16‰ до 8,65‰, та в 2014 році становить - 8,0‰, при українському показнику за 2014 рік – 8,98‰. Структура причин смертності населення Чернівецької області співпадає із структурою смертності населення усіх країн СНД, що розташовані на території Європи.
На першому місці - хвороби системи кровообігу.Смертність від онкологічних захворювань займає друге місце в структурі причин смерті. Нещасні випадки, травми та отруєння традиційно залишаються на третьому місці у структурі причин смертності населення області . Як позитивний момент необхідно підкреслити, що за останні три роки в області спостерігається суттєве зменшення показників смертності з цієї причини , це так звана запобіжна смерть, яка чутливо реагує на соціально-економічні та державно-правові позитивні зміни в суспільстві. Однією з найбільш гострих проблем є смертність населення в працездатному віці. Щорічні втрати населення працездатного віку по області коливаються в межах 3,5 %.
Негативні демографічні тенденції та стан здоров’я, найбільш яскраво проявляються у сільській місцевості, де рівні смертності населення не лише суттєво вищі за такі у містах і зберігають тенденцію до подальшого збільшення, але і визначають потребу сільського населення у медичній допомозі в найближчій перспективі: пріоритетному розвитку амбулаторно – поліклінічної допомоги на засадах сімейної медицини, стаціонарозамінних форм медичної допомоги, належному матеріально – технічному забезпеченні швидкої невідкладної медичної допомоги. Загальну оцінку рівня смертності незалежно від особливостей вікової структури населення дає аналіз середньої тривалості життя, який одним із основних показників, які характеризують стан здоров’я населення міста, рівень його життя та рівень медичного обслуговування. Гендерні відмінності у показниках смертності чутливо відображаються на середній очікуваній тривалості життя чоловіків та жінок. В області показник очікуваної середньої тривалості життя становить 77,06 років для жінок, для чоловіків – 67,96, сумарно – 72,64. Різниця між показниками у чоловіків та жінок дорівнює 9,1 рік , що є кращим, ніж в цілому в Україні.
Таким чином демографічні показники в Чернівецькій області є суттєво кращими, ніж в цілому по Україні. Одне із завдань, яке ставить перед собою влада, що визначено у Стратегії розвитку Чернівецької області до 2025 року – це збільшення тривалості життя краян з 73 до 79 років. Зробити це передбачається за рахунок активізації профілактичної роботи, адже серед причин смертності переважають захворювання, які у свою чергу можна попередити за рахунок профілактичної роботи та здорового способу життя.
До несприятливих факторів, що негативно впливають на здоров’я населення у області, відносяться: загазованість повітря, наслідки аварії на ЧАЕС у 1986 році, соціальна незахищеність.