Міністерство охорони здоров’я розпочало реформу екстреної медичної допомоги
Парамедиків навчатимуть західні фахівці, лікарі отримуватимуть індивідуальні ліцензії на практику та лікуватимуть за міжнародними протоколами — такі новації у планах МОЗ.
Про встановлення нових стандартів якості медицини в Україні розповів заступник міністра Олександр Лінчевський. За його словами, на “швидку” чекає системне оновлення: екстрену меддопомогу повинні надавати належно підготовлені та сертифіковані фахівці.
“Перші хвилини до моменту надання допомоги є критичними. Відтак МОЗ подбає не лише про реформу праці бригад “швидкої”, а й відповідне навчання для пожежників та поліцейських, які зазвичай першими опиняються на місці”, — розповідає О. Лінчевський.
Курси розпочнуться вже найближчим часом. Зараз МОЗ розробляє короткострокові (один місяць) курси для фельдшерів за участю закордонних викладачів. На черзі системна зміна підготовки фахівців-парамедиків: МОЗ розробляє спеціальні 3-4 річні навчальні програми-бакалаврат.
На брифінгу О. Лінчевський озвучив 8 елементів реформи екстреної медичної допомоги:
1. Спеціалізовані медичні тренування для поліцейських та пожежників, які зазвичай першими прибувають на місце події, тому їм вкрай необхідно здобути базові навички з порятунку та підтримки життя до приїзду швидкої;
2. Покращення роботи диспетчерської системи, яка відсіюватиме непрофільні дзвінки, забезпечуватиме миттєвий зв'язок з оператором та направлятиме на місце пригоди найближчу карету;
3. Створення колл-центру - безкоштовного, конфіденційного сервісу, до якого можна подзвонити за порадою лікаря щодо здоров’я чи потрібною інформацією.
4. Розширення мережі підстанцій, розташування яких має виходити з потреб пацієнта та відповідати західним нормам;
5. Тренування для лікарів та фельдшерів, що вдосконалить їхні практичні навички та наблизить надання допомоги до західних медичних стандартів;
6. Впровадження протоколів надання невідкладної допомоги, базованих на доказовій медицині;
7. Розробка навчальних програм для фахівців з догоспітальної допомоги - парамедиків та водіїв швидкої (екстрених медичних техніків). Навчання парамедиків, відповідальних за оцінку стану пацієнта і забезпечення необхідної допомоги на місці пригоди, а також під час транспортування до лікарні, триватиме 3 роки і прирівнюватиметься до рівня бакалавра. Водій швидкої має бути повноцінним членом медичної команди, а його підготовка має тривати мінімум 3 тижні, і включати як теоретичну, так і практичну частини;
8. Створення у лікарнях відділень екстреної (невідкладної) медичної допомоги, де пацієнту надаватиметься перша допомога на госпітальному етапі.
Нова команда МОЗ на чолі з в.о. міністра Уляною Супрун планує перевести українську медицину на лікування за західними стандартами.
Перший крок — це затвердження західних джерел протоколів. Українські протоколи сьогодні суперечать їм. Натомість у світі існують організації, які відслідковують зміни в науці, найкращі способи лікування і створюють керівництва для лікування кожної хвороби. “Адже у ситуації, коли пацієнт запитає, чому ви мені дали цю таблетку, лікар повинен сказати: "Тому що найкращий протокол на сьогодні, найбільш доказовий, найбільш якісний, найбільш визнаний світом, рекомендує лікувати Вас саме цією таблеткою”, - зазначає заступник Міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський.
За матеріалами прес-служби МОЗ України